Blog

Cover Image

Na czym polega zamykanie naczynek

Pajączki naczyniowe to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Ich prawidłowa nazwa to teleangiektazje – drobne, poszerzone naczynia krwionośne. Położone są bezpośrednio pod skórą, przez co są widoczne nawet gołym okiem.

Występowanie i przyczyny

Teleangiektazje występują częściej wśród kobiet i mogą być spowodowane stylem życia, wiekiem bądź uwarunkowaniami genetycznymi. Najczęściej pojawiają się na nogach oraz twarzy.

Pajączki są skutkiem zaburzeń krążenia żylnego. Ich barwa uzależniona jest od naczynia, na którym powstają – poszerzone naczynia włosowate mają kolor czerwony, zaś żyłki mają kolor sinoniebieski. Występują przy niewydolności żył, które nie są zdolne do przenoszenia podwyższonego ciśnienia krwi. Niesprawne naczynie nie radzi sobie ze zwiększonym ciśnieniem, przez co jego ścianki się rozszerzają i stają się widoczne na powierzchni skóry.

Sposoby na pajączki

Skóra naczynkowa potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji. Podstawą jest profilaktyka oraz prawidłowe nawilżanie skóry. Należy dbać o to, by w używanych kosmetykach występowały przede wszystkim witaminy PP oraz C, odpowiedzialne za normalizację ukrwienia skóry, oraz witamina K, zapewniająca prawidłową krzepliwość krwi.

Powstałe już teleangiektazje można usunąć pod okiem specjalisty, przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Metody zamykania naczynek są zależne od ich umiejscowienia oraz rozległości.

Do usuwania teleangiektazji na twarzy najbardziej polecane są:

  • Zabiegi laserem barwnikowym – odpowiednio dobrana dzięki diagnostyce długość fali laseru jest bezpieczna, precyzyjna i skuteczna. Wiązka laseru trafia w hemoglobinę, w zetknięciu z którą wytwarza ciepło powodujące obkurczanie się ścian naczynka. Naczynie zamyka się i po pewnym czasie zostaje wchłonięte przez organizm, co powoduje jego całkowity zanik. Mniejsze pajączki znikają już po pierwszym zabiegu, większe potrzebują kilku.
  • Elektroagulacja – zabieg ten polega na zamykaniu naczynek dzięki użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Do tej metody stosuje się specjalną elektrodę, która przewodząc prąd zamyka naczynko poprzez zetknięcie z nim. Zabieg ten jest mniej precyzyjny niż laser barwnikowy.

Należy pamiętać, aby nie wykonywać tych zabiegów w czasie ciąży, przy nadwrażliwości na światło, przy chorobach związanych z krzepnięciem krwi oraz przy chorobach nowotworowych.

Wróć do bloga
facebook